جاوا اسکریپت چیست ؟

جاوا اسکریپت چیست

Sahand Web
سهند وب

جاوا اسکریپت چیست ؟ جاوا اسکریپت (JavaScript) نخستین بار توسط شرکت Netscape و با نام LiveScript به عنوان نرم افزاری مفید جهت بکارگیری در دنیای وب به بازار عرضه شد اما بعدها با حمایت های شرکت Sun Microsystems (پدید آورنده JAVA ) با اسم جاوا اسکریپت شناخته شد.

جاوا اسکریپت در کنار HTML و CSS، جاوااسکریپت یکی از سه هسته صفحات دنیای وب می‌باشد.

جاوا اسکریپت، به اختصار JS زبان برنامه‌نویسی سطح بالا، پویا، مبتنی بر شی، وابستگی کم به نوع (Weakly typed)، چند رویه و تفسیری است. جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپت نویسی میباشد که بیشتر با کد های HTML در ارتباط است و دقیقا نظیر کدهای HTML روی پلت فرم های گوناگون اجرا می شود یا به عبارتی به وسیله مرورگر های وب interpret می گردد. اگرچه نت اسکیپ سازنده جاوا اسکریپت میباشد ولی در حقیقت جاوا اسکریپت به سیستم عامل یا PlatForm خاصی وابسته نیست و با اغلب مرورگر های پیشرفته همانند Internet Explorer4 و نسخه های بعدی مایکروسافت کار می کند.

البته مرورگر IE به طور مستقیم جاوا اسکریپت را پشتیبانی نمی کند و دارای زبان اسکریپت نویسی مخصوص به خود “Jscript” میباشد که اغلب وﻳﮋگی های جاوا اسکریپت را پشتیبانی می کند.

کاربرد گسترده جاوا اسکریپت در وب سایت‌ها و صفحات اینترنتی بوده و به کمک این زبان می‌توان به اشیاء داخل صفحات HTML دسترسی پیدا کرد و آن‌ها را تغییر داد.
به همین علت برای پویانمایی در سمت کاربر، از این جاوا اسکریپت استفاده می‌شود.

جاوا اسکریپت چیست

جاوا اسکریپت چیست

قابلیت ها وامکانات جاوا اسکریپت:

فریم ورک‌ها و کتابخانه‌های بسیاری برای این زبان درست شده است،
به طور مثال می توان به کتابخانه‌های جی‌کوئری، نود جی‌اس ، آنگولار جی‌اس ، وی یو جی اس ، ری اکت ، و فریم ورک انگولار .

طراحان صفحات وب می توانند با بکارگیری از Function ها و Object های آماده و از قبل تعریف شده جاوا اسکریپت قابلیت های فراوانی را برای صفحات وب ایجاد کنند.

برای مثال:

 • قالب Html را شکلی طراحی کنند که کاربران بتوانند خود اجزای صفحه وب سایت را مثل Background رنگ یا سایز لینک یا متن را داشته باشند.
 • می توان با بکارگیری از کدهای گرافیکی انیمیشن خلق کرد و همچنین صفحاتی را طراحی نمود که کاربر به دلخواه قادر به جابجایی یا تغییر تصاویر گرافیکی باشد .
 • Event ها را کنترل نماید و با جاوا و Plug-in ها ارتباط داشته باشد.
 • فرمهای Clint-Side درست کند و اطلاعات وارد شده توسط کاربر در فرمها را ارزیابی نماید و در صورت وجود هرگونه خطایی در نحوه پر شدن آنها پیغام مناسب را به نمایش درآورد.

تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت:

علیرغم اشتباه عمومی، زبان جاوااسکریپت با زبان جاوا ارتباطی ندارد، اگر چه ساختار این زبان به سی پلاس پلاس (++C) و جاوا شباهت دارد که این امر برای یادگیری آسان در نظر گرفته شده‌است. از همین رو دستورهای متداول مانند iffortry..catch ,”while” و… در این زبان هم یافت می‌گردند.

 1. در عین حال که جاوا اسکریپت توانایی های زیادی در زمینه ایجاد و طراحی صفحات وب دارد به دلیل وجود بعضی از محدودیت ها در آن , فقط برای نوشتن برنامه های کوچک و ساده در صفحات وب استفاده میشود.
 2. بر خلاف جاوا که برنامه های آن قبل از اجرا باید کامپایل گردد و به بایت کد تبدیل شود برنامه های جاوا اسکریپت احتیاجی به کامپایل برای اجرا ندارند و در همان لحظه اجرا بوسیله مرورگر خوانده می گردد و interpret می شوند.
 3. گرچه می توان توسط جاوا اسکریپت یک پرسشنامه یا فرم را به server فرستاد ولی جاوا اسکریپت قدرت برقراری ارتباط متقابل بین server و client را به اندازه جاوا ندارد.

قابلیت های جاوا اسکریپت :

 • کتابخانه‌های بسیار متنوع و کاربردی
 • سادگی در برنامه نویسی و پیاده‎سازی
 • قابلیت پویایی صفحات استاتیک وب
 • بعضی از عملیات‎ها را نمی‌توان بدون بکارگیری از این زبان برنامه نویسی انجام داد مانند تعامل با کاربر،
  یافتن اطلاعات کاربری بازدید کنندگان مثل IP های آن‌ها و موارد دیگر
 • نزدیک بودن این زبان برنامه نویسی به زبان‌ها برنامه نویسی دیگر مثل C, C++ و یا C#
 • امکان استفاده از کتابخانه‌های از پیش طراحی شده این زبان برنامه نویسی م کتابخانه‌های استاندارد ریاضی

جاوا اسکریپت چکیست ، جاوا اسکریپت چیست ، جاوا اسکریپت چیست ، جاوا اسکریپت چیست ، جاوا اسکریپت چیست ، جاوا اسکریپت چیست

” سهند وب طراح و سئو کننده وب سایت های پزشکی “


HTML چیست ؟
سئو سایت پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

تماس با سهند وب
فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ