کامپیوتر را چه کسی اختراع کرد

کامپیوتر را چه کسی اختراع کرد

Sahand Web
سهند وب

کامپیوتر را چه کسی اختراع کرد ؟ در دنیای امروز، کامپیوترها بخشی اساسی از زندگی ما را تشکیل می‌دهند. از کاربردهای روزمره گرفته تا صنایع پیشرفته، کامپیوترها ابزارهای حیاتی برای اجرای فرآیندها و ذخیره اطلاعات شده‌اند. اما کی این ایده را برای اختراع کامپیوتر داشت؟ در این مقاله، به بررسی تاریخچه و اختراع کامپیوتر می‌پردازیم و جزئیاتی راجع به افرادی که در این مسیر نقش داشتند، ارائه خواهیم داد.

اولین گام‌ها: از ابزارهای محاسباتی سنتی تا کامپیوترهای مکانیکی

بازگشت به قرن نوزدهم، می‌بینیم که تمهیداتی برای اختراع کامپیوتر وجود داشته است. تجهیزات محاسباتی سنتی مانند ابزارهای محاسبه لجستیکی و تابلوهای محاسبه‌ای برای انجام محاسبات پایه‌ای به کمک مکانیسم‌های مکانیکی وجود داشت. این تجهیزات برای انجام محاسبات مالی و تجاری استفاده می‌شدند.

حتی پیش از آن که اولین کامپیوتر ساخته شود، محدودیت‌های تئوریکی آن را می‌شناختیم و می‌دانستیم که چه چیزی را می‌تواند محاسبه کند؛ و حتی هم چنان که نخستین کامپیوترها را میساختند ، کیفیت بالقوه قدرت آن‌ها شناخته شده بودند: آن‌ها می‌توانستند هوش مصنوعی خود را خلق کنند.
یک نفر مسئول این دو مفهوم بود این شخص آلن تورینگ Alan Turing بود.

کامپیوتر را چه کسی اختراع کرد

کامپیوتر را چه کسی اختراع کرد

زمینه‌سازان انتقال به دیجیتال: از رله‌ها تا ترانزیستورها

در دهه ۱۹۳۰، تکنولوژی رله‌ها به وجود آمد که به طور موثر به انجام محاسبات سریع‌تر کمک می‌کرد. این تکنولوژی ابتدایی‌ترین قدم‌ها را برای توسعه کامپیوترهای دیجیتالی قرار داد. اما واقعیت این است که تغییرات و نوآوری‌های بزرگتری در دهه‌های بعدی صورت گرفت.

در دهه ۱۹۴۰، ترانزیستور به عنوان یک قطعه الکترونیکی ابداع شد که امکان سوئیچ کردن جریان الکتریکی را فراهم می‌کرد. این نوآوری مهم توسعه‌ی کامپیوترهای کوچکتر، سریع‌تر و کارآمدتر را ممکن ساخت.

ظهور کامپیوترهای قابل برنامه‌ریزی: از ENIAC تا UNIVAC

در سال ۱۹۴۶، ENIAC یا کامپیوتر عددی الکترونیکی یکپارچه، توسط جان پرسپر و پرسی اکرت برای دولت ایالات متحده ساخته شد. این کامپیوتر بزرگ و حجیم از رله‌ها و ترانزیستورها برای انجام محاسبات استفاده می‌کرد و در آن زمان یک انجمن محترم از محققان و مهندسان برای توسعه و بهینه‌سازی آن به وجود آمد.

در سال ۱۹۵۱، UNIVAC یا یکای‌واحد انتقال اتوماتیک متغیر، توسط جان پرسپر و مارلین ماک ویلیامز ساخته شد. این کامپیوتر از ترانزیستورها برای انجام محاسبات استفاده می‌کرد و به عنوان یکی از نخستین کامپیوترهای قابل برنامه‌ریزی به شمار می‌آمد.

دوران انقلابی: اختراع مدار یکپارچه و ظهور کامپیوترهای شخصی

در دهه ۱۹۶۰، نوآوری مهم دیگری به نام “مدارهای یکپارچه” به وجود آمد. این مدارها به اتصال تعداد زیادی ترانزیستور و قطعات الکترونیکی دیگر بر روی یک تراشه امکان می‌دادند. این نوآوری منجر به کاهش اندازه و افزایش کارایی کامپیوترها شد.

در دهه ۱۹۷۰، کامپیوترهای شخصی به بازار عرضه شدند. شرکت‌هایی مانند اپل و مایکروسافت نقش‌های کلیدی در این فرآیند داشتند. این کامپیوترها، با قیمت مناسب‌تر و اندازه کوچکتر، به افراد عادی امکان دسترسی به قدرت محاسباتی فراهم می‌کردند.

به سوی اینده: تحولات اخیر و آینده کامپیوترها

تا امروزه، کامپیوترها به شکل‌ها و اشکال مختلفی توسعه یافته‌اند. از کامپیوترهای شخصی تا سرورهای قدرتمند، از دستگاه‌های هوش مصنوعی تا اینترنت اشیا، هر کدام نماینده‌ی اهمیت و نقش بزرگی در جهان مدرن دارند.

در آینده، با توسعه‌ی تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر مانند کامپیوترهای کوانتومی و هوش مصنوعی پیشرفته‌تر، دنیای ما نیز دگرگون خواهد شد. این تحولات نه تنها به افزایش سرعت و کارایی محاسباتی منجر می‌شوند، بلکه به دسترسی به امکانات و اطلاعات پیچیده‌تر نیز کمک خواهند کرد.

تاریخچه اختراع کامپیوتر


کامپیوتر را چه کسی اختراع کرد ؟ البته به این سوال نمی توان جواب دقیق داد و بیان کرد که یک دانشمند خاص کامپیوتر را اختراع کرده است به عنوان مثال چارلز بابیج (۱۷۹۱ -۱۸۷۱) فیلسوف تحلیل گر و ریاضیدان انگلیسی و اولین فردی بود که ایده ساخت یک ماشین محاسبه گر برنامه پذیر را ارائه نمود.
چارلز بابیج در سال ۱۸۲۰ طراحی ماشین محاسبه گر خود را شروع کرد؛ ماشینی که بعدها به نام ماشین تفاضلی معروف گشت.

کامپیوتر را چه کسی اختراع کرد

آلن تورینگ


آلن تورینگ در دهه ۱۹۳۰ به عنوان پدر علم محاسبهٔ نوین و علم رایانه شناخته شد و مهمترین جایزهٔ علمی رایانه به افتخار او جایزهٔ تورینگ نامیده شده است.

تورینگ شخصیت ویژه‌ای داشت و خود را مثل یک کامپیوتر به حساب می آورد. او روی ماشین محاسبه کولوسوس Colossus نیز کار می‌کرد که رمز ماشین انیگما Enigma آلمانی را در جنگ جهانی دوم کشف کرد. تورینگ مثل ارشیمدس مجبور شد یک شغل درخشان در ریاضیات را کنار بگذارد تا بتواند کشورش را نجات دهد. اما ارشمیدس موفق نشد و با شمشیر یک سرباز رومی کشته شد ، تورینگ موفق شد و کشور حق شناسش او با به خاطر هوموسکسوالیتی تحت تعقیب قرار داد و محاکمه کرد.

کامپیوتر را چه کسی اختراع کرد : آلن تورینگ

کامپیوتر توسط چه کسی اختراع شد : آلن تورینگ

کامپیوتر را چه کسی اختراع کرد

تلاش تورینگ


تورینگ سوالهایی داشت که در اثر یافته‌ها و آموخته‌های تازه‌اش بطور مرتب تغییر شکل و جهت می‌دادند اما هرگز از پرسش‌های بنیادینش دست برنداشت و تا جایی که ظرفیت دانش و فناوری زمانه‌اش اجازه می‌داد در دوران زندگی کوتاهش پی‌گیر آن‌ها شد و راه رسیدن به پاسخ‌ها و پرسش‌‌هایی تازه‌تر را بر‌نسل‌های آینده باز کرد.
چیزی که در زندگی علمی تورینگ باید بخاطر داشت پیوستگی اندیشه‌ها و کارهای وی میباشد.
تورینگ قبل از چهل و دو سالگی‌اش درگذشت و با در نظر گرفتن مقدار و کیفیت کارهایی که تا پیش از مرگش انجام داد بود، باید دریافت که تنها ماجراجویی‌های پریشان یک ذهن درخشان نمی‌توانست در مدت یک زندگی نسبتا کوتاه، به چنین دستاوردهایی دست یابد.

کامپیوتر را چه کسی اختراع کرد

تورینگ بعد از مرگ


تورینگ پس از مرگ نابهنگامش به کلی فراموش شد ولی اکنون به طور چشمگیری به عنوان چهره‌ی مهمی در تاریخ کامپیوتر شناخته می‌شود. اگرچه افرا زیادی تورینگ را شروع کننده علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی خوانده‌اند و از این دیدگاه شخصیتی بسیار مدرن پنداشته می‌شود، بهترین عنوان برای توصیف‌ شخصیت علمی و فکری او، همان عنوان قدیمی «فیلسوف طبیعی» میباشد. فعالیت های تورینگ در زمینه ریاضی، زیست‌شناسی ، رمزنگاری و رمزگشایی، آمار ، منطق و تفکر ماشینی، در چارچوب خط‌کشی‌های رشته‌های مختلف قابل درک نیست.

زندگی نامه مختصر تورینگ


البته زندگی آلن تورینگ با آنکه خیلی بلند نیست اما رخداد های زیاد و شاخصی داشته است. از تحصیل و تدریس تا ساخت ماشین رمز گشای انیگما ولی ما مقداری از زندگی نامه او را مختصر بیان کرده ایم
امیدوارم در آینده نزدیک زندگی نامه کامل این دانشمند بزرگ را برایتان قرار دهیم .

آلن ماتیسون تورینگ در سال ۱۹۱۲ از والدینی بریتانیایی در لندن متولد شد.

تورینگ در سال ۱۹۳۱ در کالج کینگ در دانشگاه کمبریج قبول شد .

گفتار تورینگ با لکنت همراه بود و تا پایان عمر مدام ناخن‌هایش را می‌جوید ولی در گفتگو و بحث کردن اندیشه‌های علمی و فلسفی، اثری از آن شخصیت آرام  وجود نداشت؛ بی‌پروا می‌پرسید و می‌اندیشید. روز دوشنبه، ۷ ژوئن ۱۹۵۴، تورینگ آخرین بار به اتاق خوابش می‌رود نظافتچی خانه‌ او روز بعد پیکر بی‌جان او را در تخت‌خواب می‌بیند، با سیبی گاززده در کنار تخت. آزمایش‌ های سم‌شناسی آشکار کرد که این سیب آلوده به سیانید بوده‌است. تورینگ کمی پیش از چهل و دومین سالگرد تولدش درگذشت.

کامپیوتر را چه کسی اختراع کرد

نشان اپل


برخی فکر میکنند نشان سیب گاززده شرکت اپل نیز از سیب گاززده تورینگ گرفته شده‌است و شرکت اپل چنین رابطه‌ای را تکذیب کرده‌است .

کامپیوتر را چه کسی اختراع کرد

کامپیوتر توسط چه کسی اختراع شد ؟


تسوزه نیز در سال ۱۹۳۸ اولین رایانه خود را با اسم Z۱ ساخت که البته قابلیت برنامه نویسی در آن وجود نداشت. اگر جواب شما به این سوال که کامپیوتر توسط چه کسی اختراع شد ؟ یکی از افرادی است که در مطالب بالا از آنها یاد شد باید بگوییم که بر اساس نتایج تحقیقات و پژوهشات صورت گرفته توسط یک تیم انگلیسی صورت گرفته است همگی این پاسخ ها می تواند اشتباه باشد. پژوهش محققان انگلیسی متمرکز بر این سوال بود که آیا “چارلز بابیج”، ریاضیدان قرن نوزدهم اولین ایده کامپیوتر که قابلیت برنامه نویسی را دارد در دهه ۱۸۳۰،
صد سال قبل از ایده آلن تورینگ، داده است یا نه؟

کامپیوتر را چه کسی اختراع کرد : چارلز بابیج

کامپیوتر توسط چه کسی اختراع شد : چارلز بابیج

کامپیوتر را چه کسی اختراع کرد

چارلز بابیج


چارلز بابیج برای بدین منظور طرح هایی بر پایه ساختارهای مکانیکی مختلف طراحی نمود و با ارائه آن به دولت وقت انگلستان آن ها را راضی نمود تا بر روی ساخت این ابزار پر اهمیت سرمایه گذاری نمایند.

بیان شده است که نتیجه مذاکرات چارلز بابیج با دولت انگلستان ۱۷ هزار پوند حمایت مالی بود . با این حمایت مالی دولت وقت و همین طور بکارگیری مجموعه ای از مهندسان و صنعتگران، وی مدت طولانی را صرف ساخت ابزارهای لازم برای بدنه نهایی ماشین تفاضلی خود نمود ولی برخلاف انتظار، وی به نتیجه قابل قبولی نرسید و حتی نتوانست نمونه کاملی از ماشین خود را بسازد. بخش هایی از ماشین تفاظلی ناتمام ساخت او در موزه دانش لندن موجود می باشد.

در سال ۱۹۹۱ بر اساس طرح ها و نقشه های اصلی بابیج یک دستگاه تفاضلی (Difference engine) ارائه شد که بدرستی کار می کرد. این مسئله روشن کرد که دستگاه بابیج اگر کامل می شد می توانست به درستی کار کند. بابیج همان سال ها بر روی طرح ماشین پیچیده تری هم کار می کرد که بر روی آن نام ماشین تحلیلی را گذشته بود.

کامپیوتر اختراع آلمان


برخی بر این عقیده اند که مخترع کامپیوتر اشخاص دیگری می باشند.

یکی از این مدعیان کشور آلمان می باشد.

کشور آلمان می خواهد تا به همه یادآوری کند که کامپیوتر اختراع آلمانی ها بوده است و نه اختراع آمریکایی ها. این هدف با بزرگداشت مخترع کامپیوتر کنراد زوسه در موزه تکنولوژی برلین عملی می شود.

کنراد زوسه

کنراد زوسه

کامپیوتر را چه کسی اختراع کرد

مدیر موزه تکنولوژی برلین بیان کرده است که کامپیوتر اختراع آمریکا نیست و بیل گیتس هم مخترع آن نمی باشد!
او این موضوع تاکید می کند نخستین کامپیوتر در جهان در برلین ساخته شده است.

لازم به ذکر است که در خیلی از دایره المعارف و مراجع کامپیوتری نام Harvard Mark1 به عنوان نخستین کامپیوتر دیجیتالی اتوماتیک بیان شده است. این کامپیوتر را آقای Howard H.Aiken با گروهش در سال های ۱۹۳۹ الی ۱۹۴۴ در آمریکا تولید کرد، ولی خیلی از کارشناسان با استناد به تاریخ و انجام تحقیقات دقیق بیان کرده اند که نخستین کامپیوتری که قابلیت کنترل و برنامه نویسی با زبان های برنامه نویسی داشت را کنراد زوسه (konrad Zuse) در سال ۱۹۴۱ به نام Z3 تکمیل و ساخت. کنراد زوسه نخستین کامپیوتر خود را به نام Z1 در سال ۱۹۳۸ تولید کرده بود که قابلیت برنامه نویسی را نداشت.

برخی نیز بر این عقیده اند که بدیع‌الزمان ابوالعز بن اسماعیل بن رزاز جَزَری (در ۶۰۲ ق.) یکی از اولین ماشین های اتومات را که جد رایانه‌های امروزی می باشد ، ساخته است.

این مهندس مکانیک مسلمان در منطقه ای در شرق آناتولی زندگی میکرده است. بدیع‌الزمان جزری کتاب خود را به زبان عربی آورده و آن را الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعه الحیل نام نهاده است معنی کلمه‌ به کلمه آن می‌شود «ادغام‌گر دانش و کاربرد، مفید برای فن مکانیک.»

سخن پایانی

در نهایت، اختراع کامپیوتر یک مسیر پر از نوآوری‌ها و کشف‌های علمی بود که تا به امروز ادامه دارد. از ابتدایی‌ترین تجهیزات محاسباتی تا کامپیوترهای پیچیده‌ی امروزی، تکنولوژی کامپیوتری به یک انقلاب در جهان تبدیل شده است. امیدواریم که با خلاقیت و کشف‌های آینده، توسعه کامپیوترها به اوج خود برسد و به بهبود زندگی ما کمک کند.

به نظر شما کامپیوتر را چه کسی اختراع کرد ؟


سهند وب طراح و توسعه دهنده وب سایت پزشکی “

عوارض استفاده نادرست از موبایل
ASP.NET چیست ؟

9 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام دوستان گلم به نظر بنده که خیلی تو اینترنت گشتم و اسم چارلز بابیج را خیلی دیدم و گفته شده که چارلز بابیج در سال 1820 اولین کامپیوتر را اختراع کرد پس نظر شخصی بنده چارلز بابیج است .

  پاسخ
  • مهندس محمدی
   06/08/2019 1:00 ب.ظ

   دقیق نمیشه گفت مثل کشف برق میمونه

   پاسخ
   • اگر اولین و بنیادی ترین سطح تفکر کامپیوتری رو بخواییم در نظر بگیریم خیام مخترع ایده و تفکر کامپیوتر بوده … طی جنگ ها و کشمکش‌های تاریخی این ایده موفق نشد و در انگلیس با استفاده از این بنیاد ببیج به نتایجی رسید .

    پاسخ
 • سایت ویدائو
  08/07/2019 1:42 ق.ظ

  مطلب خوبی بود

  پاسخ
 • همه گزینه هاتون غلطع
  چارلز بابیج کسی بودن که به عنوان پدر کامپیوتر میشناختنش
  ولی اولین نظزبه و نقش و طرح اولیه کامپیوتر را به خانمی که اسمش هم یادم نیست کشیده بعد از فوتش این آقا طرحش را ترجمه و کامل کردن

  پاسخ
 • آلن تورینگ رو اولین مدعی می دونن که رمز انیگما رو شکسته ولی بنظرم کسی که انیگما رو اول ساخته تا تورینگ مجبور بشه ماشینی در مقابلش بسازه در اولویته..

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

تماس با سهند وب
فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ