CSS چیست ؟

CSS چیست

Sahand Web
سهند وب

CSS چیست ؟ CSS زبانی است که توسط آن میتوان استیل طراحی صفحات وب سایت را یکبار تعریف و به صفحات مورد نیازتان اعمال نمایید.

هنگامی که HTML پا به عرصه اینترنت گذاشت، فرض بر این که این زبان فقط برای نمایش متن و عکس بوجود آمده است علاوه بر آن در آن زمان کسی حتی فکر آن را هم نمی کرد که روزی برسد که اینترنت به خانه صدها میلیون انسان و بر روی کامپیوترهای شخصی افراد راه پیدا کند.

HTML زبانی بود که خیلی از موارد پیشرفته در طراحی در آن پیش بینی نشده بود، این زبان قابلیت تغییر، کاربر پسندی و بسیاری دیگر از مباحثی که در دنیای برنامه نویسی و طراحی به مرور زمان بوجود آمده اند را در خود جای نداده بود.

CSS در کنار جاوا اسکریپت و HTML ، یکی از سه هسته صفحات دنیای وب می‌باشد.

CSS چیست

CSS چیست ?

CSS  اختصار Cascade Style Sheets زبان برنامه نویسی است که کنسرسیوم بین المللی شبکه جهانی وب یا W3C برای غلبه بر مشکلاتی که در طول زمان با استفاده از HTML بوجود آمده است پیشنهاد داده است. عملا این زبان برنامه نویسی، مکملی بر زبان باستانی HTML میباشد و تلاش در پر کردن نقاط ضعف و خلاء های موجود در آن دارد.

بطور مثالی تصور کنید که سایت شما شامل 100 صفحه استاتیک است و شما آنها را کاملا به زبان HTML نوشته اید بعد از یک هفته تصمیم دارید تا فونت تمام کلمات را کمی بزرگتر کنید گفتن اینکه فونت تمام کلمات بزرگتر شود خیلی کار راحتی میباشد و فقط یک جمله است ولی آیا در عمل تغییر 100 صفحه نیز به همان راحتی خواهد بود؟

قطعا نه. CSS دقیقا همان زبانی میباشد که جمله یک خطی شما را تبدیل به همان یک جمله خواهد کرد.
شما تنها کافی است تا استیل مورد نظر را در طراحی تغییر دهید و آن هم تنها با تغییر یک یا چند مورد کوچک.

الگوهای آبشاری یا روی‌ انداز آبشاری سَبْک یا CSS در کنار HTML هستهٔ فناوری ساخت صفحه‌های وب میباشد.
CSS چیست ؟ CSS روشی ساده برای نمایش چیدمان و جلوه‌های تصویری (مانند نوع قلم، رنگ و اندازه‌ها) بر صفحه‌های وب میباشد.

الگوهای آبشاری از جنس زبان‌های نشانه‌گذاری، با ساختار متن سادهٔ رایانه میباشند و درون هرکدام، دستورهایی آبشار نظیر و پی‌درپی، برای چگونگی نمایش هر صفحه وب افزوده می‌شود. به بیان ساده تر، این دستورها روش نشان داده شدن قلم‌ها و اندازه شان، رنگ‌ها و پس زمینه‌ها، روش چیدمان موزاییک‌های دربرگیرنده داده‌ها (دیواره ها)، و بسیاری دیگر از عناصر ساختار هر صفحه وب را، درون خود جای می‌دهند.

کاربرد اصلی CSS

CSS چیست ؟ بیشترین استفاده‌ از این زبان در حال حاضر مشخص کردن سبک صفحهٔ وب HTML و XHTML است، HLH آن را می‌توان بر هر نوع مستند اکس‌ام‌ال از جمله اس‌وی‌جی و اکس‌یوال اعمال نمود.
نگهداری و تغییر مشخصات CSS به عهدهٔ کنسرسیوم وب جهانگستر میباشد.

استفاده از CSS باعث تمیزتر شدن کدهای برنامه نویسی می شود، تغییرات آتی را آسانتر می کند و همچنین دید شما را بیشتر به طراحی معطوف می کند تا سر و کله زدن با کدهای برنامه نویسی.
یکی از مهمترین نکته ها برای طراحی سایت ، استفاده بهینه از  css است.

سه روش برای اضافه کردن CSS به صفحه :

  • CSS خارجی
  • CSS داخلی
  • سبک درون خطی

برای راحتتر کردن کار موتور های جستجو سعی کنید از انیمیشن های فلش و یا تگ های span بوسیله css، کمتر استفاده کنید و با بکارگیری  css از دوباره نویسی کدهای HTML که باعث کند شدن لود صفحه میشود جلوگیری میکنیم.

CSS چیست ، CSS چیست ، CSS چیست ، CSS چیست ، CSS چیست ، CSS چیست ، CSS چیست ، CSS چیست


JQuery چیست ؟
HTML چیست ؟

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

تماس با سهند وب
فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ