JQuery چیست ؟

JQuery چیست

Sahand Web
سهند وب

jQuery چیست ؟ در یک کلام، jQuery یک کتابخانه جاوا اسکریپت میباشد که انجام یک سری فعالیت ها را برای شما خیلی راحت می‌کند و همچنین یک سری امکانات از پیش آماده شده را به شما اراده می‌دهد.

JQuery یک کتابخانه جاوا اسکریپتی سبک و سریع میباشد که شعارش “کمتر بنویس و بیشتر انجام بده” و هدفش بکارگیری آسان و سریع از امکانات جاوا اسکریپت در وب سایت میباشد.

برای یادگیری JQuery حتما باید اطلاعاتی پایه ای در مورد HTML، CSS و JavaScript داشته باشید.
جی کوئری کارهایی که نیازبه کدنویسی های فراوان جاوا اسکریپت دارد را به گونه ای ساده می نماید که می توانید با یک خط کد تمام آنها را انجام داد. زبان برنامه نویسی JavaScript ، یک زبان برنامه نویسی بسیار پیچیده و گسترده میباشد و یادگیری کامل آن به زمان و حوصله بسیار زیادی نیاز دارد.

JQuery چیست ؟

JQuery چیست

فریم‌ورک چیست ؟

فریم‌ورک در اصل محیطی میباشد که برای یک زبان برنامه نویسی خاص ایجاد می‌شود و شما از آن محیط استفاده می کنید تا کار برایتان راحتتر گردد. jQuery فریم‌ ورکی که بر اساس زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت بوجود آمده است به زبان ساده می‌توان بیان کرد، برنامه نویس با بکارگیری زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت، یک سری قائده و قانون تعریف کرده و یک دستور زبان جدید ساخته که شما با آن قواعد یه کد به مراتب ساده‌تر می‌نویسید، سپس آن فایل فریم‌ورک دستورات شما را به دستورات استاندارد جاوا اسکریپت ترجمه می نماید و سپس آن ها را اجرا می‌کند.

برای مثال :

زبان فارسی را در نظر بگیرید که خیلی گسترده میباشد.
حال ما قصد داریم یه کتاب کوچک بنویسم و برای 2000 لغت پرکاربرد زبان فارسی علامت های اختصاری در نظر بگیریم، بطور مثال برای لغت «در» یک معادل در نظر می‌گیریم: در = ^-^ با این علامت های اختصاری ما می توانیم کلمات و جملات خاصی را به شکل بسیار مختصیر و مفید بنویسیم. حال اگر یک متن را با این علامت های اختصاری نوشتیم و آن کتاب مرجع را نیز در اختیار شخص دیگری قرار دهیم، آن فرد می تواند علامت ها را دیده و با مراجعه به کتاب مرجع، متن اصلی را ببیند.

کار JQuery هم در واقع به همین شکل میباشد.
جی کوئری یک فایل javascript چند هزار خطی میباشد که در آن یک سری کارهایی که طراحان وب با جاوا اسکریپت انجام میدادند را، خلاصه کرده است. بطور مثال برای مخفی کردن یک DIV کافی است که به اندازه یک نیم خط کد بنویسم (در حالی که قبلا باید ده‌ها خط کد جاوا اسکریپت بدین منظور نوشته می‌شد)

خود فایل JQuery در حقیقت حکم همان کتاب مرجع را دارد.
به همین منظور است که اگر شما فایل اصلی جی کوئری را به صفحه لینک نکنید و دستورات خود را بر اساس قوانین جی کوئری بنویسید، اتفاقی نمی‌افتد و در واقع دستورات برای شما کاری انجام نخواهند داد. (چون در این حالت دستورات وجود دارند اما کتاب مرجع نیست که مرورگر وب بفهمد هر دستور چه معنایی می‌دهد)

البته باید بخاطر داشت که خود فریم ورک‌ها هم محدودیت دارند، زیرا کل یک زبان برنامه نویسی را پوشش نمی‌دهند و یا گاها سنگین میباشند زیرا برای مثال ما به همه توابع داخل یک فریم‌ورک احتیاجی نداریم.

JQuery چیست ؟


جی کوئری نوآوری‌های خاص

1- کد نویسی بر اساس دستور زبانی که jQuery ایجاد شده، بسیار ساده میباشد و در کمترین تعداد خط می‌توان بیشترین تغییرات را در صفحه ایجاد کرد.

2- جی کوئری تماما Unobtrusive است یعنی شما هیچ کد جاوا اسکریپتی را داخل کدهای XHTML وارد نمی کنید از این نظر کدهای شما کاملا مجزا از هم و مرتب خواهد بود و از طرف دیگر هنگامی که JS روی مرورگر فعال باشد، کدهای شما اجرا میگردد اما اگر JS فعال نباشد، هیچ مشکلی برای سایت شما پیش نمی‌آید و سایت همچنان برای کاربر قابل استفاده خواهد بود.


در بکارگیری JQuery  دو فایل خواهیم داشت:

1- یک فایل، خود فایل JQuery است که باید در ابتدا به صفحه مورد نظر ما لینک گردد.
2- فایل دوم فایل JS ای میباشد که دستورات ما بر اساس قوانین Jquery داخل آن نوشته شده است.
(البته می‌تواند این دستورات را در داخل کدهای صفحه نیز قرار داد و یک فایل جداگانه نداشت)

jQuery چیست ؟ ، jQuery چیست ؟ ، jQuery چیست ؟ ، jQuery چیست ؟ ، jQuery چیست ؟

سهند وب طراح و سئو کننده وب سایت های پزشکی

اینستاگرام و قوانین جدید
CSS چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

تماس با سهند وب
فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ