نکاتی مهم در طراحی لوگو

نکاتی مهم در طراحی لوگو

Sahand Web
سهند وب

طراحی لوگو قسمتی از طراحی یک وب سایت می باشد.
در این مقاله چند نکته بسیار مهم برای طراحی لوگو را بیان کرده ایم که از تجربیات و نظرات طراحان حرفه ای می باشد.

البته نمی توان تمام این نکات را در تمام پروژه های هنری به یک اندازه مورد توجه قرار داد.

 

نکاتی در مورد طراحی لوگو

نکاتی مهم در طراحی لوگو

در این مطلب روش های اولیه برای آغاز کار طراحی یک لوگو را برای شما جمع آوری کرده ایم که با استفاده از این نکات می توانید طرح خود را با برنامه ریزی و با ایده اولیه کار خود را شروع نمایید.

هنگامی که همزمان روی چندین پروژه فعالیت می کنید، می توانید برای خاتمه دادن به آن ها از مسیر های میانبرهای استفاده نمایید. پیشنهاد می شود با روش های معمول پیش بروید تا روند کار زمان بندی شده، یکنواخت و بدون هیچگونه چالشی ادامه پیدا کند. به طور مثال استفاده از گرافیک های کلیپ آرت ظاهرا نظیر یک میانبر نتیجه می دهند، ولی اگر چندی بعد متوجه شدید این تصویر برای چنین پروژه ای مناسب نمی باشد تکلیف چیست؟ یقینا مواردی از شکست ها و اشتباهاتی که به علت استفاده از روش های میانبر در طراحی انجام شده است را دیده اید.

سایز، یکی از عناصر مهم در طراحی لوگو می باشد

دقت کنید که یک لوگو باید در اندازه های گوناگون ساخته شود نظیر سربرگ کمپانی، مخصوص وب سایت و مناسب برای آگهی های تبلیغاتی است. اگر طرح لوگو بسیار پیچیده باشد تشخیص و درک آن در سایزهای کوچک خیلی دشوار خواهد شد. بنابراین تلاش نمایید لوگو را در سایز های گوناگون به مشتری ارائه کنید،
زیرا این مورد برای یک مشتری با تجربه اهمیت بسیاری دارد.

نسبت عرض و طول  

لوگوهایی که دراز و ارتفاع کم هستند و یا بلند و باریک، از لحاظ بصری گیج کننده هستند و تعادل میان نسبت طول و عرض در آن ها لحاظ نشده است. احتیاجی نیست همیشه در طراحی قرینه سازی دقیقی در طرح ایجاد شود ولی وجود یک تعادل نسبی خوب و مناسب میان طول و عرض آن برای داشتن یک لوگوی خوب و زیبا اهمیت ویژه ای دارد. بهتر می باشد پروژه را با یک شکل هندسی ساده شروع نمایید.

لوگوهای مربع شکل مانند لوگوهای دایره ای زیبا و تاثیر گذار هستند.

 

نکاتی مهم در طراحی لوگو

مفهوم و طرح لوگو تا حد امکان باید سبک باشد 

طراحی لوگویی که دارای مفهوم باشد بسیار خوب است. و گنجاندن چند ایده در یک طرح لوگوی ساده کار راحتی نمی باشد . این مسئله ای می باشد و حتما در گفتگو های نخست با مشتری درباره آنها صحبت کنید. مشتری را متقاعد نمایید که هر چه لوگو ساده تر باشد تاثیر بیشتری روی مخاطب دارد. اگر به لوگوهای برجسته و حرفه ای که روی اینترنت هستند توجه کنید، خواهید دریافت که همه لوگوهای مخاطب پسند از طراحی های ساده ای برخوردارند که یک ایده ساده در پس آن نهفته است. هر چه ایده های پرداخته شده در طراحی لوگو زیادتر باشد لوگو به همان اندازه آشفته و گیج کننده و پیچیده  می شود.

لوگو ساده

لوگویی که دارای جزییات بسیار و پیچیده است نه فقط به دشواری طراحی می شود بلکه به دشواری هم به ذهن سپرده شده به خاطر آورده می شود. به چه منظور زمان خود را با طراحی یک لوگوی پر از جزییات و پیچیده هدر کنیم در حالی که همه می دانیم که یک لوگوی ساده جذابیت ویژه ای دارد؟ زمانی که تلاش می کنید یک طراحی ساده خلق کنید، متوجه می شوید که این کار به خیلی دشوار تر است. طرح های ساده از نشانه دهنده یک طراح مناسب هستند و در واقع نشان می دهند که ذهن طراح بر اساس ایده های موجود در مورد یک کار تجاری و یا شغل، توانمند در ساده سازی ایده های پیچیده است.

مخاطب هدف را در نظر داشته بگیرید

به طور معمول علت این که شخصی درخواست طراحی یک لوگو جدید می دهد این می باشد که حس می کند لوگوی که دارد دیگر قدرت تاثیرگذاری ندارد. ممکن است شرکای یک کمپانی عوض شده باشند و یا احتمال دارد بعضی از ارزش های اصولی و پایه ای آن تغییر پیدا کرده باشد. ولی اصل اساسی طراحی هر لوگو در توجه مخاطب هدف است نه تنها جمع کردن آیتم های مورد نیاز برای بالا بردن فروش کمپانی.
تلاش کنید تا جای ممکن این مسئله را در حین طراحی لوگو در نظر داشته باشید.

لوگو باید تاثیر سریع و فوری روی مخاطب بگذارد 

این آیتم یکی از نشانه هی یک لوگوی مناسب است.

لوگو باید سریعا بیننده را تحت تاثیر قرار دهد.
طرح لوگو باید به شکلی باشد که در کمترین زمان تاثیر خود را روی بیننده اعمال نماید.
باز هم می توان گفت اگر طرح لوگو خیلی پیچیده باشد به نحوی که مخاطبان برای درک معنی آن مجبور به کاوش و جستجو باشند، به احتمال زیاد تاثیر خوبی نخواهد داشت. بخصوص امروزه که در زمانی زندگی می کنیم که سرعت حرف اول را می زند، مخاطب باید برای درک موضوع زمان اندکی را صرف کند.

در نظر گرفتن ماهیت کمپانی

یک کمپانی دارای ارزش های اساسی و اصولی می باشد که همیشه در تلاشند آن ها را در تاریخچه آن کمپانی آن ها زنده و برجسته نگه دارند. در زمان طراحی لوگو، طراحی باید این ارزش ها را لحاظ کند و آن ها را در طرح خود نشان دهد. بهتر است بعضی از نکات با ارزش را با آیتم های دیگر ترکیب نماید. به خاطر داشته باشید که یک لوگوی هندسی که برای تدریس جبر در مدرسه عملکرد مناسبی دارد و برای یک مغازه بستنی فروشی که در خیابان است به هیچ وجه خوب نیست.

 

نکاتی مهم در طراحی لوگو

رنگ ها را با دقت استفاده کنید

به طور معمول هر شرکتی قبل از سفارش لولگو یک هویت صنفی و یک رنگ صنفی داشته است. این مورد در زمان انتخاب رنگ برای لوگو کمک بسیار زیادی به طراح می کند. زمانی که رنگ بندی ویژه ای برای طراحی لوگو نداشته باشید، باید لوگو را در رنگ های گوناگون به مشتری ارائه نمایید. احتمالا شما هم علاقه ای ندارید از رنگ هایی با شدت زیاد که باعث زننده و پیچیده شدن طرح لوگو در زمان چاپ بر روی یک صفحه و یا آگهی تبلیغاتی می شود استفاده نمایید.

رنگ های چاپی را در نظر داشته باشید

درجه های مشخصی از رنگ های وب سایت وجود دارند که می توان آن ها را از رنگ های چاپی CMYK بدست آورید. تجربه نشان داده است که بهترین راه برای بررسی این که رنگ های مطمئن وب در زمان چاپ چطور به نمایش در می آیند، این می باشد که خودتان یک بار لوگو را چاپ کنید. چرا صبر کنیم تا مشتری مشکلات و ایرادها آن را پیدا کند و آن را به شما بگوید. بهتر می باشد لوگو را با یک دستگاه چاپگر که دارای رنگ های اصلی است چاپ نمایید تا نتیجه را ببیند.

لازم به ذکر است که بهترین کیفیت رنگ را می توانید بر روی یک کاغذ با کیفیت عکس بدست آورید.

رنگ ها را در اولویت های آخر قرار دهید

در شرایطی که فکر کردن با دقت در مورد رنگ یک لوگو کار خیلی خوبی است،
ولی باید به خاطر داشت که ممکن است این لوگو به وسیله یک چاپگر سیاه و سفید دفتری چاپ شود.
پس، تلاش کنید فرم و شکل طرح لوگو را اولویت اول خود قرار دهید.

رنگ را در جایگاه پایانی قرار دهید .

همیشه رنگ ها را می توان در آخر کار و در مراحل پایانی پروژه اصلاح نمود و یا عوض داد.

خصوصیات مجزا

اگر مشتری از شما در خواست کرد که در طراحی لوگو از شکل های گرافیکی و متن به یک اندازه استفاده کنید، توصیه می شود روی همه اجزا بصورت جداگانه کار کنید، مگر این که بتوانید از پس همگی آنها در کنار هم بربیایید.

خیلی خوب است که روی هر یک از آیتم های متن و شکل بصورت مستقل کار کنید.
و در آخر همه آنها را در کنار یکدیگر قرار دهید و طرح را کامل کنید.

این یکی از مورد هایی می باشد که ممکن است در حوزه طراحی لوگو به شما پیشنهاد شود.

لوگو را Tag Line نکنید (توضیح کوچک زیر لوگو)

این مسئله مشکلی درست نمی کند ولی در محدوده طرح لوگو به حساب نمی شود.

هنگامی که می خواهید یک لوگو طراحی کنید،
یکی از هدف های شما این است که مفهوم و معنی ارزش های اساسی کمپانی را تا جای ممکن ساده سازی کنید. شکی نیست زمانی که اندازه لوگو را برای استفاده روی یک خودکار کم می کنید، Tag Lineها بصورت محسوسی غیر قابل تشخیص می شوند و به عبارت ساده تر ناخوانا می شوند. Tag Line یا لب مطلب، را می توان در موقعیت هایی که فضای بیشتری برای چاپ وجود دارد نظیر فکس ها و یا سریرگ ها مورد استفاده قرار دهید.

تبلیغات

این مرحله پایانی از یک طراحی لوگوی قدرتمند و موفق است.

به هر اندازه که یک فرد برای نگاه کردن به لوگو مدت زمان بیشتری صرف کند،
مقدار ضبط و نگهداری آن در ذهن او بیشتر می شود.

آیا می دانید چرا لوگوی کمپانی Nike تا این حد موفق و دارای نمایی آیکونی شکل می باشد؟
آیا تنها به آن علت است که یک لوگوی بزرگ و معروف است؟

یقینا علت ماندگاری این لوگو این می باشد که از روش تبلیغات تجاری که در تلویزیون و آگهی تبلیغاتی چاپی و بنرهای زیاد همیشه در معرض دید مخاطبین است.
اگر چه این مورد خارج از کنترل طراح است،
ولی در زمان طراحی لوگو فکر کنید آن را برای کمپانی خودتان طراحی می کنید.

 

” گروه طراحی وب سایت سهند ارائه دهنده خدمات طراحی سایت پزشکی ، تولید مقاله ، سئو وب سایت “


هاست و دامنه چیست و چه کاربردی دارند
تبلیغات گوگل چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

تماس با سهند وب
فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ