شبکه های اجتماعی و بازاریابی

شبکه های اجتماعی و بازاریابی

Sahand Web
سهند وب

شبکه های اجتماعی و نقش آنها در بازاریابی

به نظر نمی رسد که احتیاجی به توضیح در مورد اهمیت شبکه های اجتماعی برای توسعه کسب و کارها در دنیای امروز وجود داشته باشد.

شبکه های اجتماعی تبدیل به قسمتی اجتناب ناپذیر در زندگی همه ما شده اند و سرعت توسعه و ترویج آن ها تا به امروز خیلی زیاد بوده است. حتی میشود بیان کرد که سرعت رشد و توسعه شبکه های اجتماعی از پیشرفت خود اینترنت هم بیشتر بوده است. تعداد کاربران اینترنت در طی 10 سال به 1 بیلیون نفر رسیده است در وضعیتی که تعداد کاربران شبکه های اجتماعی در طی 9 سال به 1 بیلیون و یا حتی بیشتر از این رسیده است.
مثلا فیس بوک از آغاز تأسیس در سال 2006 الی سال 2015 به مقدار 1.49 بیلیون کاربر در ماه رسیده است.

بنابراین با توجه به این حجم عظیم رشد کاربران شبکه های اجتماعی اگر هم اکنون برای کسب و کار خود از بازاریابی شبکه اجتماعی استفاده نمیکنید باید به دنبال یادگیری و استفاده آن باشید و یا اینکه قد رقابت با رقیبان خود را بزنید و بازار را در اختیار آنها بگذارید.

در این مقاله می خواهیم معروف ترین و محبوب ترین شبکه های اجتماعی را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم که چگونه میتوانیم استراتژی درستی برای بازاریابی در هر یک از آن ها انتخاب کنیم.

شبکه های اجتماعی و بازاریابی

شبکه های اجتماعی و بازاریابی

 

بازاریابی در شبکه های اجتماعی به چه معناست؟

بازاریابی شبکه های اجتماعی در حقیقت تولید و قرار دادن محتوای خوب و هماهنگ با پلتفرم هر یک از شبکه های اجتماعی برای تشویق و جذب کاربران بیشتر و اشتراک گذاری های بیشتر و در آخر جمع کردن ترافیک بیشتر به وب سایت شما میباشد در حقیقت مقصود مهم و اصلی بازاریابی شبکه های اجتماعی بوجود آوردن ترافیک برای وب سایت است.

همانگونه که بیان شد با خلق محتوای خوب با پلت فرم هر یک از شبکه های اجتماعی محتوایی که کاربران را بیشتر تشویق به اشتراک گذاری محتوا میکند.

 

شبکه های اجتماعی و بازاریابی

چند اصطلاح رایج در شبکه های اجتماعی :

محتوا: محتوا هر چیزی می باشد که در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید نظیر یک عکس متن در اینستاگرام و یا یک کلیپ ویدئویی در یوتیوب یا آپارات.

مفهوم: اگر محتوا پادشاه می باشد، مفهوم خداست! به طور مثال ممکن است یک محتوا بسیار خوب درست کنید اما آن را در پلت فرم بدی به اشتراک بگذارید یا همان پست کردن محتوا. به طور مثال ممکن است یک مطلب کوتاه یا یک جمله خیلی جالب داشته باشید و آن را در یک وبلاگ با هزاران مطلب قرار دهید احتمال اینکه این مطلب کوتاه در بینمطالب دیگر دیده نشود بسیار زیاد است اما اگر آن را درتویتر ، فیس بوک یا اینستگرام بگذارید با استقبال بالاتری مواجه میشود زیرا شبکه های اجتماعی نظیر توییتر مناسبترین پلت فرم برای اشتراک گذاری مطالب کوتاه است.

هشتگ: میتوان گفت هشتگ ها در اغلب شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک، پینترست، توییتر، اینستاگرام و … به استفاده میشوند. هشتگ ها در حقیقت برچسب هایی می باشند که موضوع محتوا را بیان میکنند و توسط آن ها محتوای شما آسانتر در شبکه های اجتماعی توسط کاربران جستجو و پیدا میشود.

محبوبترین و پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در ایران :

شبکه های اجتماعی و بازاریابی ( اینستاگرام )

اینستاگرام

اینستاگرام با متمرکز شدن روی اشتراک گذاری تصاویر ساخته شده است.

در میان همه پلت فرم های شبکه های اجتماعی اینستاگرام بیشترین مقدار تعامل میان کاربر را دارد چون لایک کردن در آن خیلی راحت می باشد.

شما تنها اسکرول میکنید و پست های گوناگون را تماشا میکنید و اگر پستی جالب بود آن را تنها با دو ضربه انگشت روی صفحه لایک می نمایید. در توییتر یا فیسبوک برای لایک حتما باید روی دکمه لایک کلیک نمایید و همین باعث میشود کاربران در اینستاگرام لایک های زیادتری در مقایسه با دو پلت فرم فیس بوک و توییتر انجام دهند.

یک قابلیت دیگر در اینستاگرام این است که می توانید ویدئوهای کوتاه 1 دقیقه ای هم به اشتراک بگذارید.

اگر از ویدئوها به درستی در اینستاگرام استفاده شود نتیجه خیلی خوبی خواهند داشت.
نظیر ویدئوهای دستور پخت و آموزش آشپزی که خیلی دیده میشوند و طرفدار زیادی دارند.
اما اگر در شروع کار می باشید و تازه کار هستید پیشنهاد میکنیم که بر روی عکس تمرکز کنید.

 

شبکه های اجتماعی و بازاریابی ( لینکدین )

لینکدین

لیندکدین پلت فرمی برای کاربران حرفه ای می باشد.

شکل نوشتنتان در لینکدین باید با دیگر شبکه های اجتماعی متفاوت باشد به طور مثال به گونه ای که در فیس بوک به زبان عامیانه و ساده مطلب به اشتراک میگذارید در لینکدین ممکن است مناسب نباشد.

کاربران لینکدین اکثرا مقصدشان کاری و تجاری است نه سرگرمی و تفریح.

آن ها میخواهند بدانند که چه رویداد های جدید در حوزه کاریشان رخ داده چه شرکت هایی مبادرت استخدام میکنند و چگونه عملکرد کسب و کار خودشان را ارتقاء دهند.

به طور مثال مطلبی مرتبط به چگونگی پخت کیک هیچوقت به اندازه مطلبی در ارتباط با معرفی کامل یک شرکت و یا یک کنفرانس علمی در لینکدین مورد توجه قرار نخواهد گرفت.
اگر محتوای شما محتوایی تخصصی در رابطه به کسب و کار خودتان میباشد لینکدین میتواند محل مناسبی برای آن باشد.

برای مطالعه کامل استفاده از لینکدین در توسعه کسب و کار به اینجا مراجعه کنید.

 

شبکه های اجتماعی و بازاریابی ( فیس بوک )

فیس بوک

فیس بوک در حوزه محتوا آزادی عمل بسیار بالایی میدهد شما هر گونه محتوایی نظیر ویدئویی و تصویری، متنی در فیس بوک به اشتراگ بگذارید با استقبال و بازدیدها مواجه میشود. منظور این است که پلت فرمی نمی باشد که بیشتر مناسب عکس باشد یا متن با همه گونه محتوا تناسب دارد. شما در این پلت فرم این قابلیت را دارید که لینک و متن و عکس را با هم در قالب یک پست ترکیب کنید و به اشتراک بگذارید.

بعضی از تصاویری که باعث جذب بیشتر کاربران میشوند عبارتند از:

  1. عکس محصولاتی از برندهای معتبر و معروف
  2. نوشته های جالب و انگیزشی در قالب عکس
  3. طراح نمودن سؤالات جالب در عکس

در کنار همه این موارد باید برای عکس های خود توضیحات و هشتگ های خوبی در نظر بگیرید و از بخش bio در پروفایلتان به شکل صحیحی استفاده نمایید این بخش تنها مکانی می باشد که میتواند لینک سایتتان را قرار بدهید.

 

شبکه های اجتماعی و بازاریابی ( یوتیوب )

یوتیوب و آپارات

برای افراد بازاریاب یوتیوب بهترین مکانی می باشد که میتوانند محتوای بلند خود را در قالب ویدئو منتشر نمایند مخصوصا اگر مخاطبان آن ها کاربرانی هستند که علاقه زیادی به مطالعه کردن ندارند به ویژه متن های بسیار بلند.

به طور مثال میتوانید به جای نوشتن مطلبی بلند در ارتباط با آموزش یک نرم افزار ویدئوی آموزشی مربوط به آن را درست کنید و در یوتیوب و یا آپارات منتشر کنید یقین داشته باشید بازخورد خیلی بهتری دریافت خواهید کرد.

متاسفانه با فیلتر بودن یوتیوب اگر بازار هدف شما داخل ایران است هوشمندانه تر است که از آپارات استفاده کنید زیرا نه محدودیت های فیلتری نه تحریمی دارد و برای مخاطبان شما در داخل کشور راحت تر می توانند از آپارات استفاده نمایند تا یوتیوب،
ولی اگر محصول و خدمات شما بین المللی ارائه می شود یوتیوب را انتخاب نمایید.

لازم به ذکر است که از شبکه های اجتماعی دیگر برای هدایت مخاطبان به سوی کانال یوتیوب یا کانال آپارات خود استفاده نمایید به طور مثال در توییتر خود توضیحی مختصر مربوط به ویدئو به همراه لینک آن قرار دهید.

برای موفقیت در یوتیوب 2 راه وجود دارد:

آموزش دهید یا سرگرم کنید

هیچگونه محدودیت زمانی برای ویدئو در یوتیوب وجود ندارد میتوانید یک ویدئوی 3 دقیقه ای و یا یک ویدئوی آموزشی 3 ساعته قرار دهید.

انتشار مطالب آموزشی در یوتیوب خیلی مورد توجه قرار میگیرد.

تلاش کنید استراتژی ها و مسائل مرتبط به حوزه کاری خود را که کاربران در جستجو آن ها هستند را از روش ویدئو به آنها آموزش بدهید.
همیشه در یوتیوب برای ویدئوهای خودتان توضیح مناسب قرار دهید یک توضیح مناسب با استفاده از واژه های کلیدی که بیان کننده ویدئو شما باشد این کار به سئو وب سایت نیز کمک میکند.

به خاطر داشته باشید توضیحتان نه بسیار بلند باشد و نه بسیار مختصر.

زمان مناسب برای پست گذاشتن در شبکه های اجتماعی

زمان پست گذاشتن هم اهمیت ویژه ای دارد ممکن است پست شما خیلی خوب و جذاب باشد اما به علت زمان بندی بد به مقدار کافی دیده نشود. پژوهش ها و آمار بیان میکند که مناسب ترین زمان برای پست گذاشتن در شبکه اجتماعی فیس بوک بین ظهر و بعد از ظهر و میان ساعت 7 تا 9 شب است و بهترین روزهای هفته هم چهارشنبه و پنجشنبه می باشند.

در اینستاگرام نمی توان دقیقاً بیان کرد که چه روزی برای پست گذاشتن مناسب می باشد زیرا در تمام طول هفته فعالیت کاربران تقریباً یکسان می باشد اما در شنبه ها مقدار فعالیت کاربران بیشتر می شود. بهترین زمان برای به اشتراک گذاری محتوا در اینستاگرام ساعات غیرکاری است مخصوصا میان ساعات 5 تا 7 بعد از ظهر زیرا  به طور معمول در این ساعات شرکت ها تعطیل میشوند
و کاربران زمان بیشتری برای چک کردن پست ها دارند.
بهترین روزها در هفته برای پست گذاشتن در لینکدین روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه میباشد و مناسب ترین زمان هم صبح زود و یا 5 تا 6 بعد از ظهر است.
زیرا لینکدین بیشتر مکانی برای فعالیت کسب و کارها است و مقدار فعالیت در آن در روزهای هفته بیشتر می باشد.

 

” گروه طراحی وب سایت سهند ارائه دهنده خدامت تولید محتوا پزشکی در حوزه شبکه های اجتماعی “


سئو چیست و چه کاربردی دارد
چرا در دنیای امروز باید وب سایت داشت ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

تماس با سهند وب
فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ